Recepty na zdravé letní zeleninové chipsy

Recepty na zdravé letní zeleninové chipsy

Ivana Lysoňková18. červenec 2022
Chipsy z batátů (sladkých brambor)
batáty
hrubozrnná sůl
Batáty s kořením a solí mají zajímavou sladko-slanou chuť. Potřebné množství batátů nakrájejte na tenké plátky. Batáty prosolte a okořeňte rozmarýnem. Dáme na plech vyloženém pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě při 220 °C přibližně 20 minut dorůžova.

Chipsy z červené řepy
4 střední červené řepy
2 lžičky olivového nebo rostlinného oleje
špetka soli
Na chutné chipsy použijte červenou nebo i žlutou salátovou řepu.

Předehřejte troubu na 180 °C. Omyjte 4 střední řepy a důkladně očistěte, ale neloupejte. Odkrojte nať. Řepu nakrájejte na tenké plátky, které v míse promíchejte se 2 lžičkami oleje. Přidejte sůl a pepř. Pečte 10 minut, poté plátky řepy otočte a pečte dalších 5 – 10 minut.

Sladké mrkvové chipsy
1 mrkev nakrájená na kolečka
1/2 lžíce rozehřátého kokosového oleje
špetka soli
Předehřejte troubu na 220 °C. Plech vyložte pečicím papírem. Smíchejte pokrájenou mrkev s kokosovým olejem, skořicí a solí. Mrkev vyskládejte na plech (do jedné vrstvy) a pečte 10 – 12 minut. Hlídejte, aby se chipsy nepřipálily.


Kořeněné mrkvové chipsy
2 mrkve nakrájené na kolečka
1/2 lžíce rozehřátého kokosového oleje
špetka soli
Předehřejte troubu na 220 °C. Plech vyložte pečicím papírem. Smíchejte pokrájenou mrkev s kokosovým olejem, pepři a solí. Mrkev vyskládejte na plech (do jedné vrstvy) a pečte 10 – 12 minut. Hlídejte, aby se chipsy nepřipálily.

Pastiňákové chipsy
3 oloupané pastiňáky
2 lžičky olivového nebo rostlinného oleje
špetka soli
Předehřejte troubu na 180 °C. Pastiňáky nakrájejte na tenká kolečka a promíchejte je s olivovým olejem a solí. Plech vyložte pečicím papírem a na něj vyskládejte kolečka pastiňáku. Pečte v předehřáté troubě asi 20 minut. Kolečka obraťte a pečte dalších 15 minut dozlatova.

Špenátové chipsy
2 hrnky čerstvého listového špenátu
1 lžíce olivového nebo rostlinného oleje
italské koření (hotovou směs Aglio peperoncino nebo oregano BIO a bazalku BIO od SanusVia)
špetka soli
Předehřejte troubu na 180 °C. Špenát promíchejte v míse s olivovým olejem, kořením a solí. Vyložte plech pečicím papírem, na něj vyskládejte v jedné vrstvě špenát a pečte 8 minut. Hlídejte, aby se špenát nepřipálil.
Author
Ivana Lysoňková
Autor
Ve ViaNatur se starám o nákup surovin a jejich kvalitu, což vede i k objevování nových surovin a jejich chutí. A kde ty chutě vyzkoušíte lépe, než v kuchyni? Vaření pro mou rodinu je pro mě relax po náročném dni a také možnost si ověřit, že můj výběr surovin byl ten správný.

Doporučujeme ke čtení

Výrobky SanusVia (nově ViaNatur) zakoupíte ve stovkách prodejen po celé České a Slovenské republice.