Benefity popcornu

Benefity popcornu

Ivana Lysoňková04. červenec 2022

Že z popcornu nic dobrého nekouká? Není to tak úplně pravda. Pokud ho připravíte správně, vylepší vám trávení, kvalitu pleti, hladinu cholesterolu, zrak a dokonce i náladu!

Trochu z historie

Popcorn je starší více než 5000 let a pochází z Ameriky. Vypukaná kukuřice byla nedílnou součástí stravy pro tamní indiánské kmeny. Ty byly pukáním kukuřice natolik ohromeni, že tento proces považovali za něco magického a proto popcornem uctívali své bohy. Aztéčtí indiáni dokonce používali popcorn jako ozdobu na obřadní čelenky a náhrdelníky. Nejstarší popcorn byl objeven V Novém Mexiku v Netopýří jeskyni. Stáří tohoto popcornu je odhadováno na cca 5000 let.


V novodobých dějinách zažil popcorn svůj největších rozmach po roce 1885, kdy Charles Cretors z Ohia představil světu svůj vynález - komerční stroj na výrobu popcornu. Od té doby pak nebyli lidé odkázáni na podomácku vyráběný popcorn, ale mohli si již kupovat hotový. Evropa popcorn objevila spolu s Amerikou. Populární začíná být popcorn v padesátých letech, v době Elvise. V České republice prožíval popcorn svůj velký boom až v 90. letech. Od té doby si už bez popcornu nelze představit žádné multikino a stále častěji se s ním setkáváme i jako s plnohodnotnou potravinou a součástí zdravé výživy.

Podpora trávení

V tomto článku se zaměříme na popcorn domácí, který není ochucen nadbytkem sladidel tak, jako tomu bývá právě v tom kině. Věřili byste tomu, že tenhle mls obsahuje jen něco kolem 30 kalorií? Nemusíte z něj mít tedy žádné dietní výčitky. Na stranu druhou nabízí spoustu vlákniny, což je živina, která zachovává bezproblémový chod trávení a přispívá k odstraňování škodlivých toxinů, přičemž představuje ochranu před rakovinou tlustého střeva.

Ostrý zrak a útlum zánětů

Američtí vědci z pensylvánské University of Scranton došli na základě své studie k přesvědčení, že popcorn v sobě ukrývá mnohem více antioxidantů než třeba takové ovoce. Nechybí mezi nimi ani vychvalovaný lutein a zeaxanthin, což jsou nejlepší antioxidační přátelé ostrého zraku, neboť omezují riziko šerosleposti i makulární degenerace. Antioxidanty obecně působí také proti zánětům, jež jsou základem dlouhé řady chronických chorob.

Dávka energie a žádná deprese

Složení pražené kukuřice nepostrádá ani vitaminy skupiny B. Pokud se ptáte, k čemu jsou dobré, podílejí se na regulaci tělesných procesů napříč všemi systémy, zatímco dodávají energii, zmírňují depresi a navozují optimistickou náladu. Kukuřičná zrna mají i další překvapivé výhody. Dle závěrů několika výzkumů vlivem fosforu posilují kosti. Dokonce prý bojují proti rakovině, zpomalují biologický proces stárnutí a snižují hladinu cholesterolu. Popcorn se dává do souvislosti i s prevencí anémie, protože vás obohatí o železo. Co vy na to, dáte si dneska misku k večernímu filmu?


Author
Ivana Lysoňková
Autor
Ve ViaNatur se starám o nákup surovin a jejich kvalitu, což vede i k objevování nových surovin a jejich chutí. A kde ty chutě vyzkoušíte lépe, než v kuchyni? Vaření pro mou rodinu je pro mě relax po náročném dni a také možnost si ověřit, že můj výběr surovin byl ten správný.

Doporučujeme ke čtení

Výrobky SanusVia (nově ViaNatur) zakoupíte ve stovkách prodejen po celé České a Slovenské republice.